Pricerunner.com

Pricerunner är rankad 74 i Sverige. 'Compare Prices - Find Best UK Deals when shopping Online - PriceRunner UK.'

74Rankad i Sverige

9 250Rankad I Världen

Månatliga sidor granskade8 783 775
Besökare per månad 532 472
Värde per besökare--
Uppskattat värde2,12 Miljontals kr
Externa länkar5 011
Antal sidor7 395

Senast Uppdaterad: 04.04.2018 . Uppskattade data, läs villkoren.

Besökare

LandLands rankningAnvändare %Sidvisningar %
Andra länder3,20%0,80%
Danmark 52 37,60%29,30%
Sverige 74 46,80%57,40%
Finland 3 443 1,00%1,00%
Norge 4 004 1,40%0,50%
Hongkong 6 649 0,60%0,50%
Reino Unido 26 623 1,20%0,90%
Spanien 29 582 0,70%0,60%
Kina 32 110 2,40%2,00%
Indien 41 572 1,60%3,70%
Förenta staterna 50 614 2,20%3,00%
Frankrike 64 815 0,60%0,20%
Tyskland 86 946 0,70%0,20%

Den är populärast i länderna, Reino Unido, Hongkong, Norge, Finland, Sverige och Danmark.

StadStad rankningAnvändare %Sidvisningar %Sidvisningar per användare
Smedjebacken520.70%0.60%5.00
Stockholm5913.30%23.80%9.40
Uppsala981.70%2.20%7.00
Solna981.20%2.00%9.00
Lund1221.80%1.50%4.40
Kalmar1800.90%0.70%4.00
Traffic historik Genomsnitt 90 Dagar
Rankad I Världen7 773 -189
Dagliga Besökare35 738+0,04%
Rank av dagliga besökare8 770 -450
Dagliga Sidvisningar134 886 -9,22%
Rank av sidvisningar7 344236
Sidvisningar per användare5,25 -9,17%
Innehåll

www.Pricerunner.com

ämnen: Camcorders, Digital Cameras, Dishwashers, Dvd Players, Dvds, och Freezers.

Ålder: Den lades upp den 19-05-1999, vilket gör den till över 18 år och 10 månader gammal.

Av uppskattningsvis 39 078 dagliga besökare, ser var och en 5,25 sidor i genomsnitt.

LänkarServer
Server plats
Valueclick-eu-sto-net
Sverige
61.270233, 18.632813

Det finns 2 namnservrar, ns1.mediaplex.com, och ns2.mediaplex.com. Valueclick-eu-sto-net är platsen för Apache server. Dess IP-nummer är 89.207.18.72.

IP: 89.207.18.72

Web Server: Apache

Kodning: utf-8

PING (89.207.18.72) 56(84) bytes of data.
64 bytes from www.pricerunner.at (89.207.18.72): icmp_seq=1 ttl=116 141 ms
64 bytes from www.pricerunner.at (89.207.18.72): icmp_seq=2 ttl=116 141 ms
64 bytes from www.pricerunner.at (89.207.18.72): icmp_seq=3 ttl=116 141 ms
--- ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2000ms
rtt min/avg/max/mdev = 141.715/141.902/141.998/0.334 ms
rtt min/avg/max/mdev = 141.715/141.902/141.998/0.334 ms

Webbsidans laddningstid är 2220 milliseconds, mindre än 75 % av andra sidor i mätningen. Dessutom är en ping till servern klockad till 141 ms.

Server Setup
Date:--
Server:Apache
Set-Cookie:--
Set-Cookie:--
Set-Cookie:--
Set-Cookie:--
Set-Cookie:--
Set-Cookie:--
Set-Cookie:--
Set-Cookie:--
Set-Cookie:--
Set-Cookie:--
Set-Cookie:--
Expires:--
Cache-Control:no-store, no-cache, must-revalidate, post-check=0, pre-check=0
Pragma:no-cache
Vary:Accept-Encoding,User-Agent
Transfer-Encoding:chunked
Content-Type:text/html