Duktiga x flera, 1:a pris nkl b-prov, 95 p WT nkl maj 2023
Sort Guld New Reality, äga Eva jakobsen Svaton och förare Katarina Svaton
Duktiga Urika Pettersson och Sort Guld Prima Volta
1:a pris nkl b-prov våren 2023
Fina syskonen (Piper&Tezzla)
*Sort Guld Shotgun Formation , Nalle, äg Åsa Silverbratt
BIS valpklass II FRK Östra maj 223
*Sort Guld Down Set Hut, Vicki, äg Monica Olofsson-Englund
2 plac m HP Clubshow valpklass II maj 2023
Sort Guld Mästare 2022! Sort Guld Kepsen 2022!
Anna Vikström!
Sort Guld Norwegian Snow
"Nellie"
äg. Hanne Moen
Lena Borneljung och Mysak,
Sort Guld Sign Of The Storm
1:a Öppen klass, nu i Elitklass!
Hanne Moen och Nelly, Sort Guld Norwegian Snow
1:a pris Åben klasse B-prov och Klubbmestere i Åben klasse!
3 st ekipage under 2022 spårade till sig SEVCH!
Eva Björklund och Jack, Sort Guld Bardinet Dark
Anneli Laanep Joandi och Saku, Sort Guld Qui Gon
Acke Sundin och Silke, Sort Guld New World
Sort Guld Mästare 2021! Sort Guld Kepsen 2021!
Hans Jarlö!
NJCH SE (J)CH Sort Guld Estate Diamond
" Ella"
äg. Line Moen
NJCH SE JCH Svensk Jakt Champion
Sort Guld Estate Diamond " Ella"
äg Line Moen
2 X 1:a pris Öppen klass B-prov,
Välkommen till Elitklass!
Sort Guld Easter Candy "Inez"
äg. Anna Vikström
1:a pris Öppen klass B-prov
Sort Guld Eastern Date "Lizzy "
äg Ulrika Pettersson
1:a pris Akl klass B-prov
Sort Guld Norwegeian Dream "Jenni"
äg Line Moen
Sektionsmästare Elitklass FRK/Östra 2021
Sort Guld Sound Of Plopp "Yatzy"
Äg. Elisabeth Ekener
Sort Guld Sign Of The Storm "Mysak"
Sektionsmästare och Dualmästare FRK Östra 2021
äg. Lena Borneljung
SE VCH RLD N RLD F Sort Guld Magic Power
" Ragnar"
samt diplom i samtliga moment NW
äg. Petra Arborén
SE VCH RLD N Sort Guld Förtjusande Ricotta "Rica"
samt diplom i samtliga moment NW
äg. Kristina Petterson
UnghundsMästare Norska FlatMästerskapet 2020
1:a pris Bkl B-prov
Sort Guld Norwegian Snow " Nelly"
Äg Hanne Moen
Sektionsmästare Elitklass FRK/Östra 2020
Sort Guld Sound Of Plopp "Yatzy"
Äg. Elisabeth Ekener
Sektionsmästare Elitklass
FRK/Bergslagen fortsätter 2018 och 2020
2 x 1:a pris Öppen klass B-prov
Sort Guld Princess Of Pigalle "Freja"
Äg.Sören Svärd
Norsk Jakt Champion aug 2020
Sort Guld Estate Diamond " Ella"
äg Line Moen
Ett team med en fantastisk framgångssaga som nu har krönts med den finaste av titlar; JaktChampion!
1:a pris Begynnerklass B-prov aug 2020
6:e plac Unghundklass Mesterskapshelgen 2020
Sort Guld Norwegian Dream "Jenni"
äg Line Moen
1:a pris Öppen klass B-prov aug 2020
Kullsyskonen:
Sort Guld Sign Of The Storm "Mysak", äg. Lena Borneljung
Sort Guld She's Like The Wind " Kajsa", äg. Ute Backteman
SE VCH Sort Guld Lord Lambourne "Jazz"
Svensk Viltspårschampion 2019
äg. Inger Larsson
Sektionsmästare Öppen Klass FRK/Östra 2019
samt 1:a pris Nkl B-prov
Sort Guld Barbabelle "Bella"
Äg. Hans Jarlö
SE VCH Sort Catch The Breath "Amigo"
Svensk Viltspårschampion 2019
äg. Camilla Bäck
NRK aug 2019, Norge
Officiellt WT, Vinnare med Cert
Sort Guld Estate Diamond " Ella"
Äg. Line Moen
2 x 1:a pris Öppen klass B-prov 2018
Sort Guld Le Bijou De La Castafiore "Thella"
äg. Mia Johansson
SE VCH Sort Guld Magic Power "Ragnar"
Svensk Viltspårschampion 2018
äg. Helen Johansson
Sektionsmästare Elitklass FRK/Östra 2018
Sort Guld Alina "Cilla"
Äg. Fredrik Forsberg
Sektionsmästare Nkl FRK/Östra 2018
Sort Guld Eastern Date "Lizzy "
äg Ulrika Pettersson
100 p, dvs full pott på varje ruta samt Domarens Val x 5
SE VCH Sort Guld The Breath of Freedom "Freja"
Svensk Viltspårschampion 2017
äg. Sussie Blixt
Sektionsmästare Elitklass FRK/Östra 2017
Sort Guld Touch Of Garlic "Soya"
äg Ulrika Pettersson
Sektionsmästare Nkl FRK/Östra 2017
Sort Guld Barbabelle "Bella"
äg. Hans Jarlö
Sektionsmästare
FRK/Bergslagen 2017
Sort Guld Princess Of Pigalle "Freja"
Äg.Sören Svärd
Sektionsmästare Elitklass FRK/Östra 2016
Vinnare Elitklass WT Flatfestivalen 2016
Sort Guld Alinea "Cilla"
Äg. Fredrik Forsberg
Sort Guld Glittering Geisha
Äg. Anna Vikström "Ester"
Vinnare WT Ökl SSRK Luleå okt 2016
BIM Jaktklass Flatshow FRK/NORR okt 2016
3:e plac Unghundsmästerskapet Norge 2016
5: plac Unghundsderbyt Sverige 2016
1:a pris nkl B-prov
Sort Guld Estate Diamond "Ella"
Äg Line Moen
Vinnare Vkl Flatmästerskapet 2016
Sort Guld Touch Of Garlic "Soya"
Äg. Ulrika Pettersson
1:a pris nkl B-prov
Vinnare WT nkl, 98 p
1:a pris, vinnare lydnad kl 2
Sort Guld Portello "Zingo"
äg. Cicci Palmgren
1:a pris nkl B-prov 2016
Sort Guld Diamond Daim
Äg. Mathilde Fokine
1:a pris öppen klass B-prov 2016
Sort Guld Glittering Geisha "Ester"
Äg. Anna Vikström
Sektionsmästare Ekl
FRK/Bergslagen 2016
Sort Guld Princess Of Pigalle "Freja"
Äg.Sören Svärd
Vinnare Elitklass WT/FRK-Ö våren 2016
Sort Guld Touch of Garlic "Soya"
Äg. Ulrika Pettersson
1: pris ökl SSRK B-prov 2016
Sort Guld Alinea "Cilla"
Äg. Fredrik Forsberg
Vinnare Lydnadsklass 1 med 186 p
Sort Guld Portello "Zingo"
äg. Cicci Palmgren
Sektionsmästare FRK/Östra 2015
Duktiga kullbrollorna:
Sort Guld Sound Of Plopp "Yatzy" Ökl
Äg Elisabeth Petersen
Sort Guld Mystery of Bounty "Diezel" Nkl
Äg. Lena Gustafsson
1:a pris nkl. + 1:a pris ökl SSRK B-prov 2015
Sort Guld Alinea "Cilla"
Äg. Fredrik Forsberg
Flatmästerskapet 2015
Finalister i nkl:
Sort Guld Alinea "Cilla"
Äg. Fredrik Forsberg, 4:e placerad
Sort Guld Never In My Life "Never"
Äg. Margareta Westman
1:a pris nkl, 2:a pris ökl SSRK B-prov 2015
Sort Guld Glittering Geisha "Ester"
Äg. Anna Wikström
Godkänd Assistanshund 2015
Sort Guld Pommery Wintertime
Äg. Karin Gustafsson
1:a pris SSRK B-prov nkl 2015
Sort Guld Sound Of Plopp
Äg. Elisabeth Petersen
Virå Open Retriver Event 2015
Vinnare lagtävlingen:
Sort Guld Alinea, Fredrik Forsberg
Sort Guld Touch of Garlic, Ulrika Pettersson
Sort Guld Love Actually, Monica Olofsson
SVCH Sort Guld Mark The Teal
äg. Elena Jans
Viltspårschampion 2015
1:a pris nkl SSRK B-prov 2015
Sort Guld Never In My Life
äg. Margareta Westman
Foto Lisa Björkgren
RLD N RLD F Sort Guld Sniffing For Woodcock, Ozzy (hö)
Äg. Lena Karlsson
Sort Guld Swimming For Goose, Nova (vä)
Äg. Cilla Danielsson, Hundens Hus
Syskonen Ozzy och Nova är utbildade vid Hundens Hus till diplomerade Kompishundar, Nova arbetar även som Läshund på Kulturhuset.
Vinnare KM 2015 SSRK och FRK Bergslagen, nkl 2015
Sort Guld Always Ready
äg. Mikaela Mattsson
1:a pris nkl B-prov + provbäst 2014
1 pris Elitklass Lydnad
LydnadNB(sp)CH NVCH Sort Guld Beira Mar,
äg Line Moen
1:a pris nkl B-prov+ provbäst 2014
Sort Guld Life on Mars
ägare Nina Ivaska
1:a pris nkl B-prov 2014
Sort Guld Bijou De La Castafiore
ägare Mia Johansson
Ungdoms-SM 2014, 5:e placerad!
Sort Guld Primus Motor
förare Erika Lindqvist
1:a pris nkl B-prov 2014
Sort Guld Princess of Pigalle
ägare Sören Svärd
Årets AgilityFlat 2013!
Sort Guld Midsummer Sun "Holly"
äg. Jessica Kelldén
Svenskt Viltspårschampionat
SEVCH Sort Guld Sort Guld Touch of Mint
äg Anna-Lena Faleus
Svenskt Viltspårschampionat
SEVCH Sort Guld I Love Trouble,
äg Peter Lysvret
1:a pris nkl B-prov+gkd anlagsklass viltspår
Sort Guld Prima Liv, ägare Mia Johansson
DKCH+J DEVDHCH INTCH DECH
Sort Guld Nasdaq Technology Index,
äg Johnny Eckhaus
2:vinnare med certifikat og Dual vinnare, på Flat's racearrangement DK , 25/8 -13
1:a pris nkl B-prov
Sort Guld Kitco äg Lisa Lövgren
2 x 1:a pris Ökl B-prov
Sort Guld Primus Motor, äg Malin Andersson
1:a pris nkl B-prov
Sort Guld Love Actually äg Monica Olofsson
1 pris nkl B-prov
Sort Guld PS I Love You, äg Jonas Collén
NB(sp)CH NVCH Sort Guld Beira Mar,
"Rikke", äg Line Moen
Topp 10 för tredje året är rad , i år på plats 9, Retrievercupen 2012, Allsidighetscupen til Norsk Retrieverklubb!
DKCH+J DEVDHCH DECH SORT GULD NASDAQ TECHNOLOGY INDEX. ägare Johnny Eckhaus!
Erika Lindkvist och Lego, Sort Guld Primus Motor
Vinnare av öppen klass på SSRKs Ungdoms-SM och silver medaljörer!
BIS 3 Valpklass I, SSRK Gränna
Sort Guld Diamond Diam, äg Mathilde Fokine
Norskt Brukschampion!
NB(sp)CH NVCH Sort Guld Beira Mar
Sort Guld Beira Mar, äg Line Moen
Dual Vinnare, Fyn Danmark 2012!
DK CH +J Sort Guld Nasdaq Technology Index
ägare Johnny Eckhaus!
Norsk ViltspårChampion!
Sort Guld Beira Mar, äg Line Moen
Årets Agility Flat 2011
Sort Guld Midsummer Sun
äg. Jessica Kelldén
Svenska Kennelklubbens Bruksavelspris
har tilldelats
Sort Guld Metatabletten
Januari 2012, foto Malou Kjellson
Ett stort TACK till alla valpköpare som bidragit till att Thea erövrat denna fantastiska utmärkelse.
Bästa Thea är den typiska Flatcoated Retrievern vilken är glad och aktiv med ett gott självförtroende och med ett förtroendeingivande och vänligt sinne.
Årets Flatcoated 2011 Danmark
DK CH +J Sort Guld Nasdaq Technology Index
ägare Johnny Eckhaus!
Vinnare elitklass Working Test FRK/Östra
Sort Guld Never Stop, äg Cattis Tillius!
1:a pris nkl Jaktprov B!
Sort Guld Touch of Garlic äg Ulrika Pettersson
Godtjänt årsprov servicehund!
Sort Guld Heat Is On äg Karin Nilsson
Dubbelvinnare FRK Bergslagen WT nkl!
Sort Guld Alinea äg Fredrik Forsberg
Sort Guld Touch of Garlic äg Ulrika Pettersson
1:a pris öppen klass jaktprov!
Sort Guld Strictly Genteel äg.Lotten Andersson
1:a pris elitklass jaktprov!
Sort Guld Never Stop, äg Cattis Tillius!
Flatmästerskapet 2011, finalister och vinnare fr vä:
Sort Guld Midsummer Day(Olga)/ Sören Svärd, 5:e plac elitklass!
Sort Guld Estrela Amadora/(Dot)/Monica Olofsson, Flatmästare öppen klass!
Sort Guld Prima Vera(TinTin)/Solveig Rova, Flatmästare nybörjar klass!
Norska Mästerskapet Bruks/Spår
7:e placerad, Sort Guld Beira Mar äg. Line Moen!
Pristagarna vid Flatfestivalen 2011
Fr vä:
Solveig Rova och Sort Guld Prima Vera, 1: plac öppenklass
Monica och Sort Guld Estrela Amadora, 3:e plac öppen klass
Cattis Tillius och Sort Guld Never Stop, 2:a plac eliklass,
(dessutom mamma till Sort Guld Prima Vera)
SEVCh Sort Guld Touch of Chili
äg. Olof Eklund
Godkänd anlagsklass och Bästa anlagshund
Sort Guld I Love Trouble äg. Peter & Lena Lysvret
1:a pris nkl jaktprov
Sort Guld Prima Vera och matte Solveig Rova
Nina Ivaska och Peak, SG Celta Vigo, godkända i kkl A-prov!
ARKIV "FRAMGÅNGAR"